Київський національний університет імені Тараса Шевченка
сполук

Починок Віктор Якович

pochynok.jpg

Починок Віктор Якович (01.05.1915, м. Київ – 07.12.1999, м. Боярка Київська область), хімік, доктор хімічних наук, професор. У 1939 році закінчив хімічний факультет Київського національного університету імені Т.Г.Шевченко, у 1947 році – аспірантуру кафедри органічної хімії хім. факультету.

Учасник бойових дій у Великій Вітчизняній Війні з червня 1941 року до грудня 1945 – командир взводу хімічного батальйону, старший хімік, командир частини (Південно-Західний, Брянський, 2-ий Український фронти). У Київськму національному університеті працював як до, так і після війни. А саме: у 1940-1941 роках був асистентом кафедри органічної хімії, у 1946 році повернувся до викладацької роботи. У 1963 році заснував кафедру хімії мономерів і полімерів, яку очолював до 1987 року. У 1978-1982 роках був деканом хімічного факультету.

Викладав курси "Хімія мономерів і полімерів", "Методи одержання мономерів".

У 1947 році захистив кандидатську диертацію на тему "Синтез и определение строения триазен-спиртов", а у 1961 - докторську дисертацію на тему "Триазены, их синтез и реакция их расщепления". Вже через рік йому було присвоєно вчене звання професора (1962).

Сфера наукових інтересів: хімія гетероциклічних сполук, хімія ВМС і полімерів, створення базових матеріалів для запису інформації в безсрібних процесах.

При дослідженні конденсованих тетразолів відкрив явище азидо-тетразольної таутомерії. Вперше запропонував жирноароматичні триазени як реагенти для алкілування.

Підготував 23 кандидати, 2 доктори наук.

Читав лекції в університетах Республіки Куба (Санта-Клара, Гавана, Сант-Яго, 1966), Німеччини (Лейпциг, 1965; Дрезден, 1974).

Член Вченої ради Київського національного університету імені Т.Г.Шевченко. ради хімічного факультету, наукової ради з проблем високоолекулярних сполук, кваліфікаційної наукової ради ІОХ АН УРСР і Київського національного університету, ради Всесоюзного семінару із способів запису на безсрібних носіях, комісії з хімії фотографічних процесів АН УРСР. Член редколегії збірника "Способы записи информации на бессеребряных носителях (необычные фотографические процессы)", "Український хімічний журнал". Лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1970). Нагороджений орденами Червоної Зірки (1944), Вітчизняної війни (1945), 12 медалями.

Автор понад 210 наукових праць, у тому числі 2 монографій, 25 авторських свідоцтв.

Основні праці: